HEMEN ARAYIN RANDEVU AL

MENÜ

Jinekoloji Nedir?

Kadın hastalıkları ile ilgilenen bir tıp dalı olan jinekoloji birçok alt branşlarda incelenir. Yunanca'da kadın demek olan “gynaik”, eski Türkçe'de “nisaiye” Latin dillerinde de “Gynecology” olarak tanımlanır. Jinekoloji alt branşları; obstetri yani doğum, kadın hastalıkları, kısırlık, tüp bebek, aile planlaması, jinekolojik onkoloji, cinsel hastalıklar ve cinsel problemler gibi konulardır. Jinekolog ise kadın hastalıkları ve doğum uzmanıdır.
 
Doğum
Normal ve sezaryen doğum jinekolojinin alt branşları olup anne ve bebeğin sağlık durumuna göre karar verilen fizyolojik bir olaydır.
 
Kadın Hastalıkları
Tedavi edilmezse yaşam kalitesini son derece etkileyen kadın hastalıkları; vaginitis, ağrılı adet görme, endometriozis, miyom, premenstrüel sendrom, over kistleri, polistik over sendromu ve HPV enfeksiyonudur. 
 
Kısırlık
Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin normal yollarla çocuk sahibi olamamasıdır. Doğum kontrolü olmadan 1 yıl boyunca düzenli cinsel ilişkiye giren ve hamile kalamayan 35 yaş altı çiftler olup, bebek sahibi olmak için kısırlık tedavisine başvurulur.
 
Tüp Bebek
Tüp bebek tedavisi, yumurtanın laboratuvar ortamında döllenmesi ve rahime transfer edilmesi işlemidir. Sperm sayısının yok denecek kadar düşük olması, gebeliğin oluşmaması durumunda başvurulan bir yöntem olup son yıllarda tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olan çiftlerin sayısı giderek artmaktadır.
 
Aile Planlaması
Artık bebek sahibi olmak istemeyen çiftlerin başvurduğu aile planlamasında amaç, ailenin ekonomik olarak bakabileceği kadar çocuk sahibi olmasıdır. Doğum yaşını ayarlamak, doğumlar arası süreyi uzatmak ve istenmeyen gebelikleri önlemek için uygulanan yöntemleri içerir. Doğum kontrol hapları, rahim içi araçlar, hormonal teknikler ve vajinal fitiller bunlardan bazılarıdır. Tüplerin bağlanması sonraki dönemde hiç çocuk düşünmeyen çiftlerin tercihi olup istenmeyen gebeliklerin garantili bir şekilde önüne geçilmesidir.
 
jinekolojik Onkoloji
Rahim kanseri
Rahim ağzı kanseri
Yumurtalık kanseri
Tüp kanseri 
Vulva kanseri
Döl yolu kanseri 
 
Kadın kanserlerinde ölüm oranlarının %21'e çıktığı günümüzde jinekoloji alt branşları içerisine jinekolojik onkoloji önemli bir yere sahiptir. İleri cerrahi yöntemlerle son derece yüz güldüren tedaviler uygulanmakta olup başarı oranı son derece yüksektir.
 
Cinsel Hastalıklar
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar olup korunmasız cinsel ilişki kaynaklıdır. 
AIDS
Hepatit B
Hepatit C
Frengi
Klamidya
Ureaplasma
Mycoplama
Bel soğukluğu
HPV
Herpes Simpleks
 
Erken tanı hastalığın tedavi için önemli olup komplikasyonların ve diğer bireylere bulaşmasının önlenmesi açısından üzerinde durulması gereken bir konudur.
 
Cinsel Problemler
Kadınlarda cinsel ilişkiye girememe, cinsel isteksizlik, orgazm olamama ve cinsel tiksinti.

Erkeklerde erken boşalma, sertleşme sorunları, cinsel isteksizlik ve orgazm olamama sorunlarıdır.
 
Jinekologların İlgilendiği Hastalıklar

Jinekologlar jinekoloji alt branşlarında birçok hastalıkla ilgilenen uzmanlardır. Bunlar;
Gebeliğe hazırlık ve gebelik takibi
Vajinal doğum ve sezaryen
Rahim hastalıkları 
Yumurtalık hastalıkları 
Rahim ağzı hastalıkları 
Kürtaj
Adet düzensizlikleri
Vajinal akıntılar
Ultrasonografi
Doğum kontrol yöntemleri 
Aşılama, tüp bebek
Dış gebelik
Vajina sarkmaları ve idrar kaçırma
Genital estetik ameliyatları