HEMEN ARAYIN RANDEVU AL

MENÜ

Tedaviler

Gebelik Takibi

Doğum öncesi ve doğum sonrası dönemi içine alan gebelik takibi, hamilelik sürecinin sağlıklı geçmesi için büyük önem taşır. Doğum öncesi Prenatal ve doğum sonrası Postpartum olarak adlandırılan süreç, anne adaylarının akıllarına takılan her türlü sorunun cevap bulması açısından titizlikle takibe alınmalıdır. Tahmini doğum tarihinin hesaplandığı ve bebeğin ilk kalp atışlarının duyulduğu muayeneler aile birliğinin sağlanması açısından da son derece değerlidir. 

DEVAMINI OKU
Gebelik Dönemi

Bebek sahibi olmayı bekleyen tüm anne adayları için gebelik dönemi oldukça önemlidir. Sağlıklı bir doğumun gerçekleşmesi ve bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için gebelikteki her aşama kontrol altında tutulmalıdır. Anne adayları kendi gebeliklerini en doğru şekilde kontrol etme konusunda yeterli bilgiye sahip olmayabilirler. Bu konuda atılabilecek en doğru adım, gebelik dönemini kontrol altında tutmak için doktor desteği almak olacaktır. Bu anlamda alanında uzman ve son derece deneyimli bir doktor desteği alabilmek için Dr. Timuçin Timuroğlu ile birlikte gebeliğin her dönemini kontrol altında tutmak mümkün olacaktır. Dr. Timuçin Timuroğlu tüm anne adayları için sağlıklı bir doğuma doğru giden yolda deneyimlerini ve uzmanlığını aktarmaktadır.

DEVAMINI OKU
Riskli Gebelik Takibi

Birçok faktörün neden olduğu sorunlar ve hamilelikte ortaya çıkan sorunlar gebeliğin riskli gebelik grubunda yer almasına neden olur. Riskli gebelik, gebeliğin başlangıcından doğuma kadar takip edilmesi gereken bir süreci kapsar. Hatta normal başlayan bir gebelikte bile gebeliğin herhangi bir evresinde anne veya bebeğin sağlığını etkileyecek sorunlarla riskli gebelik grubuna dahil olabilir. Bu aşamada riskli gebelik takibi önemlidir.

DEVAMINI OKU
Doğum Nedir?

Nesillerin devamı için mucizevi bir olay olan dogum karmaşık gibi görünse de aslında basit bir fizyolojik olaydır. Anne adayları çoğu zaman daha gebe kalmadan doğumu düşünür. Doğum sırasında hissedilen ağrılar doğum yöntemi olarak sezaryeni düşündürse de normal doğumun avantajlarına bakıldığında anne ve bebek sağlığını tehdit eden herhangi bir sorun dışında tercih edilmez. 

DEVAMINI OKU
Suda Doğum

Su ile yapılan tedaviler alternatif tıp alanında rahatlatıcı etkileri nedeniyle rağbet görmektedir. Suyun sakinleştirici etkisinden faydalanarak normal doğumun daha konforlu hale getirilmesi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de popülerlik kazanmaya devam etmektedir. İlk su altında doğum operasyonu 1800'lü yıllarda Fransa'da uygulanmıştır. Günümüzde İngiltere'den Kanada'ya, Fransa'dan ABD'ye kadar farklı coğrafyalarda suda doğum uygulaması anne adaylarının tercih ettiği alternatif yöntemler arasında ilk sırada yer almaktadır.

DEVAMINI OKU
Ağrısız Doğum

Ağrısız normal doğum halk arasında prenses doğum olarak da adlandırılır. Doğumun kendine has ve çok şiddetli olan ağrılarının hafifletildiği yöntem sayesinde anne adayının fizyolojik stres yaşaması da engellenir. Epidural yani ağrısız doğum, normal ya da sezeryan operasyonunda yaşanacak ağrı hissinin ortadan kalkmasını sağlarken annenin de bu mucizevi ana eşlik etmesine imkan tanır.  

DEVAMINI OKU
Doğal Doğum

Sürece müdahale etmeden eylemin kendiliğinden başladığı ve sonlandığı doğal dogum, annenin içgüdüsel olarak doğuma katıldığı ve tıbben gerekmediği sürece müdahale edilmediği fizyolojik bir olaydır. Bebek doğar, henüz kordonu kesilmeden anne göğsü ile buluşarak tensel temas sağlanır. Günümüzde anne adaylarına en çok sorulan sorulardan biri doğum şeklinin nasıl olacağıdır. Her ne kadar sezaryen doğum önerilmese de tıbben anne ve bebek sağlığını tehdit eden durumlarda sezaryene başvurulur. Artık Sağlık Bakanlığı ve uzmanlar tarafından en sağlıklı ve güvenli doğum yönteminin doğal dogum olduğu sürekli vurgulanmakta, anne adayları doğal doğuma yönlendirilerek normal doğum özendirilmeye çalışılmaktadır.

DEVAMINI OKU
Normal Doğum

Doğum olayının en doğal hali olan normal dogum, özellikle ilk kez anne olacak adayların gözünü korkutur. Tecrübesizlik ve bilgisizlikten kaynaklanan endişeler, merak edilen sorulara yanıt bulunarak yok edilebilir. 

DEVAMINI OKU
Sezaryen Doğum

Genellikle anne adaylarının normal doğumu gerçekleştiremeyeceği durumlarda ikinci doğum yöntemi olarak tercih edilen cerrahi müdahaleye sezeryan doğum denir. Bebeğin plasentadan erken zamanda ayrılması veya doğum kanalında meydana gelen problemler sonucunda sezeryan doğumun bir ihtiyaç olduğu bilinmektedir. Bebeğin eşinin ve zarlarının rahim duvarındaki insizyon kesisi ile birlikte dolması olarak tanımlanır. Yaklaşık 23 santimetrelik bir bölüm üzerinden on santimetrelik yatay olarak yapılan bir kesi sonucunda operasyon gerçekleşir. Ortalama yarım saat ile 45 dakika aralığında sürmekte olan sezeryan doğum öncesinde anne adayları bu cerrahi müdahaleye uygun hale getirilir. Anne adayları operasyondan önce 8 saat hiçbir şey yememeli ve karında şişlik yaratacak gıdalardan uzak durmalıdır. Anne adayları için normal doğuma göre daha kolay gibi görünen ancak farklı komplikasyonları olan sezeryan doğumda Dr. Timuçin Timuroğlu alanında uzman çalışmaları ile yardımcı olmaktadır.

DEVAMINI OKU